Kulturizmas kitaip bodybuildingas

0
Kulturistas
Kulturistas

Kultūrizmas (pranc. culturisme, angl. bodybuilding) – fizinių pratimų su įvairiais įrankiais (štanga, svarmenimis, svarsčiais ir kt.), sveikos mitybos ir poilsio sistema žmogaus sveikatai stiprinti ir kūno raumenims ugdyti, sporto šaka.

Kultūrizmo esmė yra pratimai jėgai lavinti ir kūno raumenims ryškinti. Pratimai gali būti atliekami su svarmenimis, štanga ar specialiais treniruokliais, tačiau dažniausiai naudojami svarmenys (hanteliai).

Pratimai atliekami serijomis po 8 ar 12 kartojimų, o siekiant maksimaliai didinti jėgą – su sunkiais svarmenimis, bet atliekant mažiau kartojimų – nuo dviejų iki šešių kartų. Apkrova nukreipiama į atskiras raumenų grupes (krūtinės, nugaros, rankų ir t. t.). Atliekant pratimus daromos trumpos pertraukos, kad raumenys pailsėtų. Taip pat gali būti atliekamos taip vadinamos superserijos, kai atliekama keletas pratimų beveik nedarant pertraukos.
Pratimai atliekami nustatytomis savaitės dienomis (pavyzdžiui, treniruotės – pirmadienį, antradienį, ketvirtadienį ir penktadienį, kitomis dienomis – pertrauka).
Siekiant lavinti raumenis organizmas turi būti iki tam tikro lygio „perkraunamas”, t. y., fizinė apkrova turi sukelti tam tikrą stresą organizmui. Organizmas prisitaiko prie krūvio, todėl reikia laipsniškai didinti apkrovas, kurios priklauso nuo nuo intensyvumo (raumenų įtampos), trukmės (kartojimų skaičiaus), treniruočių pasikartojimo.
Fiziniai pratimai skatina pakitimus organizme – lavinant jėgą padidėja raumeninių skaidulų dydis. Lavinant raumenų ištvermę padaugėja aerobinių fermentų, mitochondrijų, pagerėja raumens aprūpinimas deguonimi.

Lengvasis kultūrizmas, kūno rengyba (angl. fitness, taip pat physical fitness – tinkamumas, gera fizinė būklė, pajėgumas, užsigrūdinimas), nevartotinas terminas „fitnesas“[1] – sporto šaka (viena iš kultūrizmo krypčių), pratybos, palaikančios gerą žmogaus fizinę būklę, taip pat vienas iš laisvalaikio praleidimo būdų.

Kitas straipsnisApsaugota: Užpumpavimas