Patarimai pradedantiems sportuoti

0

Sausis! Laikas nupųsti dulkes nuo sportbačių ir pradėti užsiimti aktyvesne fizine veikla, kad atsikratytumėte per šventes priaugtų kilogramų.
Nesvarbu, ar Jūs pradedate sportuoti pirmą kartą, ar pirmą kartą po ilgo laiko tarpo, štai Jums keletas patarimų, kuriuos laikykite atmintinėje, nes jie pagelbės kuomet jausitės irzlūs ar pavargę, nusivylę ar alkani.
1. Ką daryti. Prieš pradedant, nusifotografuokite, pasisverkite ir pamatuokite apimtis.
Ko nedaryti. Neišsigąsti ir neprarasti nuotaikos dėl to ką pamatysite nuotraukose.
Nedaug kam gali patikti vaizdas matomas 1-os dienos nuotraukoje ar apimčių skaičiuose. Tačiau, surinkdami visą pagrindinę informaciją (kiek Jūs sveriate, kokios apimties Jūsų liemuo, kaip atrodote be maikės ar su maudymosi kostiumėliu), Jūs nustatysite pradžios tašką. Taigi, kai iš naujo pasisversite ar matuosite apimtis vėl (rekomenduočiau tai daryti kas 30 dienų), Jūs pamatysite kiek daug pasikeitėte. Pirmosios dienos nuotrauka būtų vienas tų stimulų Jus stumiančių pirmyn. Užsiklijuokite ją gerai matomoje vietoje (pvz., ant šaldytuvo durų).

2.Ką daryti. Sverti save kiekvieną savaitę.
Ko nedaryti. Sverti save kiekvieną dieną.
Jūsų svoris gali svyruoti kiekvieną dieną priklausomai nuo to kiek druskos suvartojote dieną prieš tai, kaip stipriai prakaitavote treniruotės metu, ar jau buvote tualete, koks mėnesio metas ir pan. Jeigu priklausote tam tipui žmonių kuriems atima norą kažką daryti svarstyklėse matomas vaizdas, kuomet 24 val. intervale rodyklė rodo keliais šimtais (kartais iki poros kilogramų) gramų daugiau, tuomet rekomenduočiau svertis daugmaž tuo pat metu kiekvieną savaitę. Tokiu būdu Jūs matysite aiškesnį ir pilnesnį vaizdą kuria kryptimi juda Jūsų svoris. Tiesiog turėkite omenyje, kad pradedant naują sporto programą Jūsų svoris pirmas kelias savaites gali kilti keliais šimtais gramų į viršų.

3.Ką daryti. Valgykite dėl norimo kūno, o ne to, kurį turite dabar.
Ko nedaryti. Atsisakykite visko kas Jums patinka.
Jeigu tikrai norite būti nelaimingas ir iš karto užprogramuoti save nesėkmei, atsisakykite visko ką mėgstate valgyti. Jeigu Jūsų mitybos įpročiai tikrai blogi, didžiosios daugumos produktų tikrai teks atsisakyti. Daug cukraus turintys gėrimai, skrudintas maistas, įvairūs kavos gėrimai su daugybe saldiklių… Galvokite apie savo naują kelionę tarsi naujokų stovyklą. Juk treniruojatės vardan tokio kūno, kokio visada troškote. Taigi ir aprūpinkite jį maistu, kokio jam reikia. Geri baltymai, kompleksiniai angliavandeniai bei daugybę vitaminų turinčios daržovės. Internete pilna receptų, kurie padės Jums siekti norimo rezultato. Galima rasti net gi tokių, kurie atitinka sveikesnes mėgstamų patiekalų versijas kaip kad pica, keptos bulvytės ar mėsainis. Galvokite apie mitybą kaip apie 80/20 taisyklę. 80% laiko maitinkitės tinkamai. Dėl likusių 20% nevarykite sau streso. Jei tikrai norite to alaus butelio ar sausainio, tai ir imkite. Vienas sausainis ar vienas butelis alaus dar nereiškia Jūsų kritimo žemyn.

4.Ką daryti. Planuokite savo valgymus ir susitvarkykite virtuvę.
Ko nedaryti. Vis nukėlinėti tai kitai dienai.
Planuodami savo valgymus Jūs sau palengvinate gyvenimą laikydamiesi tam tikro mitybos plano, nes nereikės apie tai galvoti kiekvieną dieną. Tiesiog pasiimsite pasiruoštus pusryčius, užkandas ar pietus ir viskas.

5.Ką daryti. Pradėti palengva.
Ko nedaryti. Spausti iš savęs viską maksimaliai nuo pat pradžių, taip didinant traumos tikimybę.
Kai pradedu naują sporto programą aš numanau, kad pora ateinančių savaičių jausiu tam tikrus raumenų maudimus. Net jei tie maudimai ir trunka trumpiau, tai padeda mano protui nusiteikti. Raumens maudimas yra tinkamas kelias, bet sunkiai įveikiamas. Jokiu būdu (ypatingai, jei esate naujokas tame) nepradėkite pirmos dienos spausdami iš savęs viską maksimaliai kiek tik galite. Geriau palaipsniui kelkite intensyvumo lygį kiekvieną dieną įsiklausydami į tai, ką sako Jūsų kūnas. Jei raumenis maudžia tikrai stipriai, intensyvumą sumažinkite, tačiau nesustokite. Atlikti mankštą kad ir 50% intensyvumo tikrai geriau nei nedaryti jos iš viso. Be to, tai taip pat padeda raumens maudimui greičiau praeiti.

6.Ką daryti. Nusiteikti, kad pačioje pradžioje būsite šiek tiek alkanas ir šiek tiek irzlokas.
Ko nedaryti. Grįžti prie senųjų įpročių.
Nesvarbu, kad ir kokie pokyčiai vyktų Jūsų gyvenime (ar tai nauja sporto programa, ar tai persikraustymas), jie neišvengiami be tam tikro vargo. Pokyčiai sukelia nepatogumų. Nusiteikite, kad iš pradžių jausitės tarsi nesavi. Galite jaustis šiek tiek alkani, galite jausti raumenų maudimą ir to pasekoje padidėjusį irzlumą. Tačiau po truputį įsivažiuosite į kitokį gyvenimo ritmą (sutvirtėsite sportuodami, apsiprasite naujoje gyvenamojoje vietoje). Raumenų maudimas ir padidėjęs alkio jausmas žengia koja kojon. Kai jaučiate maudimą, Jūsų raumenys būna „suplėšyti“ ir reikia maistinių medžiagų jiems „gydyti“. Maudimas ir alkis nuslūgs kartu. Tinkama mityba ir tinkamas jos išplanavimas padės paspartinti šį procesą.

7.Ką daryti. Laikykitės savo sporto programos eiliškumo.
Ko nedaryti. Nelaukite pirmadienio, kad iš naujo pradėtumėte, jei praleidote vieną mankštą.
Jei praleidote mankštą dėl ligos ar kelionės ar tiesiog dėl to, kad nejautėte noro ją tą dieną daryti, nepergyvenkite. Tęskite toliau.

8.Ką daryti. Grįžkite prie savo sporto programos, jei jos pilnai nepadarėte iki galo.
Ko nedaryti. Nekaltinti ir negraužti savęs, nesijausti prastai, arba laukti kitos savaitės/mėnesio, kad pradėtumėte iš pradžių.
Tobulų nėra. Nei aš, nei Jūs, nei visi kiti tokie nesame. Kiekvienas retkarčiais sau leidžiame pasmaližiauti ar praleisti mankštą. Neleiskite, kad tai apibrėžtų Jūsų dieną, Jūsų savaitę, Jūsų mėnesį. Tiesiog, iš karto grįžkite atgal. Įsivaizduokite, kad esate kelionėje ir joje retkarčiais pasitaikys visokių nepatogumų ar sunkumų. Jeigu iš karto suimsite save ir toliau žengsite pirmyn, savo tikslą pasieksite.

9.Ką daryti. Dalinkitės tuo ką darote ir raskite žmonių, kurie privers Jus būti atsakingais.
Ko nedaryti. Neklausykite norinčių pasišaipyti ar įgelti.
Jei dalinsitės tuo ką darote ir ko siekiate su savo rato žmonėmis, Jums bus lengviau pasiekti to, ko trokštate, kadangi, tokiu atveju, sukursite tarsi socialinę paramos grupę, kuriai jausitės atsakingi. Be abejo, pasitaikys žmonių, kurie badys pirštais ir nepamirš pasišaipyti, tačiau tokius ignoruokite. Jie turi savas priežastis kodėl taip elgiasi (dažniausiai iš pavydo ar baimės), taigi, likite teigiamai nusiteikę ir atsiremkite į savo susikurtą paramos grupę, jei pasidarys sunku ar truks motyvacijos.

Ankstesnis straipsnisBuhalterinių paslaugų pasirinkimas sporto klubo steigimui
Kitas straipsnisKaip priaugti svorio?