Trumpai apie maisto papildus

0
Anabolikai

Anabolizmas  yra baltymų sintezės procesas. Jis lemia adaptacijos lygį patiriamam krūviui. Anaboliniai faktoriai yra medžiagos galinčios stimuliuoti baltymų sintezę. Sąvoka „anaboliniai faktoriai“  turi neigiamą reikšmę bendrojoje kalboje, nes yra siejami su sporte nelegaliai vartojamais medicininiais anaboliniais preparatais. Vis dėlto, tam tikros medžiagos – visiškai legalios ir saugios sportininko organizmui – demonstruoja anabolines savybes.

Kreatinas

Kreatinas yra pats stirpiausias nehormoninis anabolikas.

Baltymų anabolizmas, kuris yra prisitaikymo krūviui pagrindinis mechanizmas, apima mažų aminorūgščių jungimąsi į dideles baltymų molekules. Vis dėlto, aminorūgštys negali

Antikatabolikai ir glutaminas

Antikatabolikai yra medžiagos, mažinančios katabolizmą, pvz. baltymų ardymą. Katabolizmo sumažėjimas lemia didesnį baltymų užlaikymą organzime. Antikatabolikai yra vartojami tada, kai baltymų katabolizmas yra ypač padidėjęs. Todėl jie dažniausiai vartojami ryte iškart astikėlus ir prieš miegą sumažinti naktinį katabolizmą, bei prieš ir po fizinio krūvio.

Glutaminas yra vienas iš stipriausių antkatabolikų taip pat pasižymintis vidutinėmis anabolinėmis savybėmis. Jis riboja katabolinių enzimų  ir hormonų aktyvumą.

Glutaminas sudaro didžiąją dalį nebaltyminio azoto, reikalingo metaboliniams procesams. Glutaminas dalyvauja amino rūgščių transportavimo procesuose. Gluteninas, susidaręs iš glutamino, yra vienas iš efektyviausių vidinių antioksidantų, saugantis nuo laisvųjų radikalų, susidarančių katabolizmo metu. Glutaminas kontroliuoja transaminaciją – amino rūgščių sintezės procesą- vieną iš pirminių baltymų sintezės žingsnių.

Kartu su taurinu, glutaminas sudaro glutatauriną – peptidą, turintį anabolinių hormonų savybių.

Antioksidantai

Esnt padidėjusiam fiziniam aktyvumui, organizme sukuriama didesnis kiekis labai aktyvių molekulių, vadinamų laisvaisiais radikalais. Dėl jų didelio aktyvumo, laisvieji radikalai lengvai susiriša su  svarbiomis biologinėmis molekulėmis – baltymais, nukleorūgštimis ir membranų lipidais – ir jas ardo(oksiduoja). Oksidacija veda prie ženklaus baltymų šaltinių praradimo.

Antioksidantai yra medžiagos, galinčios deaktyvuoti ir pašalinti laisvuosius radikalus.

Koenzymas Q10 yra ne tik antioksidantas, bet ir kvėpavimo grandinės – enzimų sistemos, gaunančios naudingąją energiją iš riebalų rūgščių ir angliavandenių deginimo – elementas. Taigi pravartu jį vartoti siekiant ir ergogeninio efekto, ypač ištvermės disciplinose.

Alfalipoinė rūgštis, ALA, taip pat turi dvigubą funkciją.

Išsišakojusių grandinių aminorūgštys

Aminorūgštys su išsišakojusiomis anglies šakomis(valinas, leucinas ir izoleucinas) yra dažniausiai aptinkama raumens baltymo aminorūgštis. Dėl jų išskirtinės struktūros, jos yra pirmiausiai naudojamos iš raumeninio audinio energijai gauti fizinio krūvio metu, todėl intesyvėja katabolizmas. Tuo pačiu, jos yra vienintelės aminorūgštys, kurios tiesiogiai ir greitai pereina iš virškinamojo trakto į raumenų ląsteles.

Laisvosios išsišakojusių grandinių aminorūgštys riboja katabolinius enzimus ir efektyviai mažina katabolzimą.

Energetiniai gėrimai

Energiniai gėrimai, dažniausiai remiasi dviejų medžiagų kombinacija- kofeino ir taurino.

Kofeinas padidina cAMP kiekį ląstelėse. Tai skatina skaidymą ir intensyvų riebalų deginimą- lipolizę ir termogenezę- riebalinėse ląstelėse, ir padidėjusį smegenų nervų lastelių aktyvumą. Todėl kofeinas yra efektyvus stimuliantas, gerai žinomas jau dešimtmečius.

Taurinas sustiprina ir prailgina kofeino veikimą. Jis reguliuoja GABA ir seratonino kiekius. Taurino molekulės dalis – sulfoninė grupė – slopina prostaglandino ir fosfodiesterio aktyvumą, o tai padidina cAMP lygį. To pasekoje turi stimuliavimo efektą panašų į kofeino.

Energiniai mišiniai

Energiniai mišiniai papildo sportinę mitybą maistingomis medžiagomis – riebalais ir angliavandeniais.

HMB

Hidroksimetilbutiratas (HMB) yra baltymų katabolizmo rezultatas, ypač vieno išsišakojusių grandinių aminorūgšties – leucino. Visi proteolizės produktai turi savybę slopinti katabolinius enzimus, tačiau HMB yra efektyviausias iš jų. Hidroksimetilbutiratas slopina patį stipriausią katabolinį enzimą – ubikvitiną.

HMB taip pat tiekia izopremo grupes testosterono(vieno iš stirpiausių anabolinių hormonų) sintezei, todėl jis pasižymi vidutinėmis anabolinėmis savybėmis.

Tuo pačiu, HMB yra viena iš nedaugelio medžiagų  galinčių isiskverbti tiesiogiai į mitochondriją ir stimuliuoti ATP gamybą.

Izotoniniai gėrimai

Vanduo turi svarbiausią reikšmę sportininko treniruočių našumui. Kiekvieno procento vandens netekimas fizinio krūvio metu sumažina 10 proc. treniruočių našumą. Fizinis krūvis negali būti tęsiamas netekus 4 proc. vandens. Vandens pusiausvyra yra kontroliuojama elektrolitų – natrio, kalio, kalcio, magnio ir chlorido. Todėl fizinio krūvio metu su vandeniu prarandami ir elektrolitai. Elektrolitų trūkumo metu raumens ir širdies skaidulos nėra tinkamai stimuliuojamos. Elektrolitų trūkumas slopina kvėpavimo procesus, bei padidina katabolinių enzimų kiekį, ardančių ląstelės baltymus. Todėl elektrolitų netekimas yra pavojingas ne tik treniruočių efektyvumui, bet ir sportininko sveikatai.

Tesosteronas

Testosteronas yra vienas iš stipriausių anabolinių hormonų, pats svarbiausias auginant raumeninę masę. Testosteronas veikia genetinį aparatą ir skatina baltymų sintezę.

Testosterono ar jo analogų išorinis naudojimas(anabolinių steroidų) prieštarauja sporto nuostatoms ir yra nesveikas. Testosterono lygis pakyla taip stipriai virš normos, kad organizmas negali susidoroti su esamu metabolizmu, ir tai pasireiškia pašaliniais efektais.

Dažniausiai žmogaus organizmas nesunaudoja daugiau nei pusės savo pasigaminamo testosterono. Vis dėlto natūralios medžiagos gali stimuliuoti testosterono gamybą. Kadangi jie veikia per natūralius reguliavimo mechanizmus, jie stipriai padidina testosterono kiekį, tačiau tik iki fiziologinės normos viršutinių ribų. Tokiu būdu skatinamas baltymų anabolizmas ir palengvinamas prisitaikymas prie krūvio, tuo pačiu nedarant jokios žalos sveikatai.

Tribulus terrestris sumažina gamybą medžiagų, ribojančių testosterono gamybą.

Magnis dalyvauja keliose tesosterono sintezės stadijose.

Cinkas reikalingas testosterono procesuose, skatinant raumens baltymo anabolizmą. Jis taip pat dalyvauja kitų svarbių anabolinių hormonų –insulino ir IGF, gamyboje.

Acetilkarnitinas, ALC, išnešioja acetilo grupes, iš kurių kuriamos testosterono molekulės.

Vitaminai ir mineralai

Vitaminai ir mineralai yra priskiriami prie mikroelementų. Palyginus su pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis – baltymais, angliavandeniais ir riebalais, vitaminai  randami maiste mažais kiekiais, bet organizmui jų reikia taip pat santykinai mažai. Visgi, vitaminai yra būtini gyvavimui, o taip pat ir siekiant pagerinti sportinius rezultatus.

Jų reikšmingumas organizmui kyla iš to, kad jie kontroliuoja visas gyvybines funkcijas, įskaitant ir metabolizmą fizinio krūvio metu ir po jo. Be jų dalyvavimo organizmas negalėtų gauti energijos darbui ar baltymų kaupimui, pvz. didinti treniruotės našumo. Todėl jie yra ypač svarbus komponentas sportininko mityboje.

Dėl mikroelementų gausos, jų gavimas tinkamais kiekais ir proporcijomis iš kasdieninės mitybos yra labai sunkiai įgyvendinamas, taigi rekomeduojama papildomą jų kiekį pridėti iš maisto papildų.

Kiti

Taip pat yra keletas kitų dietinių augalinių medžiagų, įtakojančių organizmo fizinė ir psichologinę būklę.

Lecitinas yra riebalas priskiriamas fosfolipidų grupei

Termogenikai

Treniruotės metu organizmas intensyvina energetinių komponentų deginimo procesus, kad gautų energijos generuoti raumenų skaidulų jėgos impulsus. Deginimas yra nepaprastai produktyvus, nes 70% jo metu išlaisvinamos energijos yra naudingoji, naudojama gyvybiniams procesams skatinti. Ir tik 30% – tai šilumos (terminė) energija, skleidžiama už organizmo. Nepaisant tokio deginimo produktyvumo, treniruotės metu ir taip padidėja kūno temperatūra dėl bendrojo energetinės apykaitos suaktyvėjimo. Atšalus ar pasitaikius infekcijai, organizmas yra priverstas gaminti daugiau terminės energijos palaikyti pastovią kūno temperatūrą arba ją pakelti, kadangi aukštesnė organizmo vidaus aplinkos temperatūra silpnina ligas sukeliančius mikroorganizmus ir kartu stiprina imunines ląsteles. Tuomet organizmas priverčia raumenis dirbti valyvai (drebuliai) ir kartu keičia gaminamos terminės ir naudingosios energijos proporcijas. Kai kuriuose audiniuose naudingosios energijos gamyba gali sumažėti iki mažiau nei 10 procentų, o šilumos energijos padidėti iki daugiau nei 90 procentų. Kadangi, nepaisant tokių proporcijų pokyčių, organizmui ir toliau reikia tiek pat naudingosios energijos, reikia sudeginti daug daugiau energetinių komponentų. Šis mechanizmas, vadinamas termogeneze, kontroliuojamas daugelio biologiškai veikliųjų medžiagų, dažniausia hormonų. Termogenezę aktyvinančios medžiagos aktyvina ir atsarginių riebalų irimą (lipolizę), kadangi energetiškai turtingi riebalai yra pagrindinis termogenezės kuras. Kartu dažniausia stabdo ir baltymų katabolizmą arba stimuliuoja net jų sintezę, nes tai saugo raumenų baltymus prieš panaudojant juos energetiniams tikslams termogenezės procese. Dauguma medžiagų, kontroliuojančių termogenezę ir lipolizę, veikia per bendrą vidaus ląstelių nešiklį – cAMP. Didelis cAMP kiekis reiškia intensyvesnę termogenezę, lipolizę ir anabolizmą bei susilpnėjusį katabolizmą. Lengva pastebėti, kad cAMP stimuliatoriai gali būti puikios priemonės skatinti daugelio sporto disciplinų fizinį krūvį, nes vienu metu padeda sumažinti riebalų atsargas ir padidinti raumenų masę.

Pagrindinis termogenzės stimuliatorius yra adrenalinas, kuris gali veikti šį procesą tiesiogiai ir didindamas cAMP kiekį. Vis dėlto šio hormono neįmanoma panaudoti skatinti fizinį krūvį, nes jis yra pavojingas sveikatai, o be to, žaibiškai deaktyvuojamas ir pašalinamas. Todėl vienas iš moderniausių būdų skatinti sporto fizinį krūvį daugiausia dėmesio skiria natūralioms augalinės kilmės medžiagoms vartoti, kurios stiprina viena kitos poveikį didinti cAMP kiekį ląstelių viduje. Šie preparatai, pagrįsti panašiomis kompozicijomis, vadinami medžiagų apykaitos stimuliatoriais.

Natūralios augalinės medžiagos, turinčios termogeninio, lipolizinio, anabolinio ir antikatabolinio aktyvumo savybių, stiprinančios tarpusavio poveikio efektus, tai:

* sinefrinas, randamas karčiųjų apelsinų žievėje, kurio cheminė sandara primena adrenaliną ir veikia panašiai kaip jis;
* katechinas EGCG, randamas arbatos lapuose, stabdantis adrenalino deaktyvavimą ir šalinimą, taigi stiprina ir pratęsia organizmo adrenalino ir jo analogo – sinefrino – termogeninį, lipolizinį, anabolinį ir antikatabolinį aktyvumą;
* forskolinas, randamas indiškų dilgelių šaknyse, kuris veikia panašiai kaip adrenalinas, tik daug stipriau ir išrankiau, o tiksliau – veikia cAMP sintezę ląstelių viduje;
* kofeinas, randamas arbatos ir guaraninės paulinijos lapuose, kuris deaktyvina cAMP kiekį, mažinantį adenoziną, bei stabdo cAMP irimą ląstelių viduje, todėl stiprina ir pratęsia termogeninį, lipolizinį, anabolinį ir antikatabolinį aktyvumą;
* salicinas, randamas baltųjų gluosnių žievės ekstrakte, kuris skatina cAMP kiekio didėjimą, kadangi blokuoja cAMP sintezę stabdančio prostaglandino gamybą;
* piperinas, randamas juodųjų pipirų ekstrakte, kuris skatina cAMP kiekio didėjimą, kadangi  stabdo acetilcholino ir nikotino rūgšties aktyvumą, kurie mažina cAMP kiekį ląstelių viduje. Papildomai taip pat tiesiogiai stimuliuoja terminius receptorius, kas skatina termoreguliacinius procesus ir didesnę šilumos energijos emisiją už organizmo, taigi intensyviau sudeginami ir sunaudojami atsarginiai riebalai.

Kiti lieknėjimo produkta

Be l-karnitino ir termogenikų grupių, maisto papildų rinka taip pat siūlo kitus riebalų degintojus, kurie negali būti priskirti anksčiau paminėtiems, dėl priklausymo kitiems cheminiams junginiams ir dalyvavimo riebalų deginime per skirtingus metabolinius mechanizmus.

Lipotropikai – pvz. lecitinas, cholinas, metioninas ir inositolis- prisideda prie sukauptų riebalų mažinimo palengvindami jų gabenimą apykaitoje ir deginimą kepenyse.

Hidroksicitrinų rūgštis, HCA, išgauta iš brindleberry uogų, slopina lipoginezę(riebiųjų rūgščių sintezę) ir riebalinio sluoksnio kaupimą.

Ji turi yptingą reikšmę gliukozės metabolizme, padidindama .

Chromo gliukozės toleravimo faktoriai,GTF, yra būtini insulino receptorių funkcionavimui. Jų tinkamas lygis nustato reikiamas audinio roporcijas insulino jautrumui. Pagrinde jis .

Chitosanas yra dietinės skaidulos gaunamos iš vežiagyvių kiautų. Jis turi didžiausią sugeriamumą iš visų natūralių balastinių medžiagų. Taigi, jis suriša riebalų molekules, cukrų, cholesterolį tokiu būdu sumažindamas kalorijų kiekį.

Ankstesnis straipsnisVištienos receptai
Kitas straipsnisŠtangos spaudimas gulint