Tikriausiai kiekvienas vaikystėje esame girdėję tėvų gąsdinimus, kad nuo saldumynų išpus dantys. Tiesa pasakius, dauguma tėvelių ir šiandien savo atžaloms kartoja šias „tiesas“, tačiau tyrimai rodo, kad vaikų dantų būklė Lietuvoje yra tragiška. Tad ar vaikai nepaiso tėvų gyvenimiškų pamokų, ar šios pamokos prasilenkia su realybe?
Anot odontologų – ir taip, ir taip, todėl nieko nuostabaus, kad net ir mažiausi pacientai jau turi karieso. Visų pirma, reiktų atminti, kad dantis gadina ne patys saldumynai, o juose esantis cukrus. Tiesa, tarp šių sąvokų visada norisi dėti lygybės ženklą, tačiau tai nebūtų labai tikslu, nes cukraus yra ne tik saldumynuose. Pavyzdžiui, lietuviški obuoliai savo sudėtyje turi labai daug fruktozės ir rūgščių, kurios taip pat kenkia danties emaliui. Saldžiosios vynuogės ir bananai – tikra fruktozės arba vaisiaus cukraus bomba. Panaši situacija ir su jogurtais, vaikiškais sūrėliais, pusryčių dribsniais ir pan. Tokių produktų sudėtyje taip pat labai daug cukraus. Taigi, kai burnos higiena prasta tai dantys gali pradėti gesti ir nuo tų produktų, kurie mums dažniausiai asocijuojasi su sveika mityba.
Žinoma, šių maisto produktų visiškai atsisakyti nepavyks, tačiau jų vartojimo kiekius reiktų sumažinti arba skaityti etiketes ir rinktis tokius produktus, kurių sudėtyje yra mažiau cukraus. Už tokį poelgį „padėkos“ ne tik dantys, bet ir kūno linijos, nes nutikimas yra kita didžiulė problema, su kuria susiduria ir vaikai, ir suaugusieji.
Kita vertus, reiktų nepamiršti ir kito labai svarbaus sveikų dantų „draugo“ – tai tinkama burnos higiena. Tyrimai rodo, kad net dalis suaugusiųjų tiksliai nežino, kaip prižiūrėti dantis, o vaikai apskritai yra linkę šių taisyklių nepaisyti, jei tėvai jų neįdiegia nuo mažų dienų. Svarbu atminti, kad burnos higiena – tai ne tik dantų valymas du kartus per dieną, bet ir dantų siūlo bei burnos skalavimo skysčio naudojimas, reguliarus lankymasis odontologijos klinikoje, tinkama dantų priežiūra po kiekvieno valgio. Pavyzdžiui, dažnas nežino, kad dantis po valgio galima valyti praėjus mažiausiai pusvalandžiui, priešingu atveju atsiras burnos rūgščių ir šarmo disbalansas, kuris kenkia dantims, jei norisi atgaivinti burnos ertmė, geriau ją praskalauti vandeniu ar burnos skalavimo vandeniu.
Taigi, mūsų dantims kenkia klaidingi įsitikinimai ir žinių stoka. Norint sužinoti, kaip tinkamai pasirūpinti savo šypsena, vertėtų kreiptis pagalbos į odontologijos kliniką.