Aš dažnai svarstydavau ir kaskart gaudavau tiek iš mėgėjų, tiek iš pažengusiųjų sporte skirtingus atsakymus – kada valgyti prieš treniruotę (likus valandai, dviem), ką valgyti (bananą, varškės ir pieno kokteilį, sulčių), koks tai turėtų būti kiekis.
Štai kokių prie kokių išvadų priėjau, pasitarusi su kelioliką profesionalų.
Privalote valgyti, nes:
Negalite iš savęs reikalauti rimto darbo sporto salėje, jeigu prieš tai nė kiek nedavėte organizmui „kuro“. Seniau mano dievinta praktika, jog tuščiu skrandžiu sportuojant, geriau dega būtent riebalai – yra tiesiog mistiška ir nepaaiškinama mintis. Žinoma, jeigu nuo paskutinio valgio bus praėjusios jau kokios 8 valandos, energijai gali būti panaudota didesnė dalis riebaliukų, tačiau kokia kaina? Nei energijos, nei nuotaikos jūs neturėsite.
Patariu: pabandykite vieną dieną treniruotis tuščiu skrandžiu, kitą – suvalgę nedidelę dozę angliavandenių. Jaučiate skirtumą? Jei ne – bandykite dar kartą.
Ką turite valgyti ir kiek turite valgyti?
Ką reikės valgyti, priklausys nuo to, kada jūsų treniruotė, kiek laiko iki jos liko. Pagrindinis ekspertų patarimas – valgykite tik maistingą maistą ir iki treniruotės pašalinkite jį iš skrandžio.
Ekspertai aiškina: daugelis atletų nieko nevalgo dvi valandas prieš sunkią treniruotę, bet neatsisako lengvo užkandžio valandą ar dvi valandas prieš nesudėtingą treniruotę. Pasirinkę daug angliavandenių turintį užkandį kelios valandos prieš treniruotę, įgysite energijos ir nuraminsite skrandį.
O ką ir kada valgyti tiems, kurie sportuoja ryte?
Vėlgi priklauso, kiek laiko liko iki treniruotės. Paprasčiausias patarimas – atsikelkite kelios valandos prieš treniruotę ir valgykite įprastus pusryčius. Jeigu iki treniruotės vos pusvalandis – pasirinkite kažką itin lengvo – bananą ar varškės ir banano kokteilį. Kuo mažiau jums lieka laiko iki treniruotės, jums tuo mažesnę porciją reikėtų valgyti. Stenkitės rinktis skystesnį maistą – jis greičiau susivirškins. Arba pabandykite suvalgyti vaisių, turintį daug vandens: arbūzą, obuolį, apelsiną, vynuogių.
Jokiu būdu:
– nesportuokite pilnu skrandžiu. Kad ir ką valgėte, bet jaučiatės apsunkę, – atsisakykite fizinio aktyvumo keletą valandų.
– taip pat neverta valgyti daug ląstelienos turinčio produkto. Jis stimuliuos virškinimą netinkamu metu. Dėl tokio maisto gali kauptis dujos ar net prasidėti pilvo diegliai.
– atsisakykite riebių produktų. Riebalai sunkiai virškinami, todėl treniruotė bus nemaloni.
– neatsisakykite vandens. Iki treniruotės turite būti išgėrę ne mažiau 2 litrų.
Puodelis kavos prieš treniruotę – geras pasirinkimas, tačiau nesitikėkite, kad kofeinas suteiks daug daugiau energijos – to mokslininkų tyrimai taip ir nepatvirtino. Kavoje esantis kofeinas tik šiek tiek stimuliuoja. Kavą gerkite maždaug 30 minučių prieš treniruotę.
Reziumė:
- kompleksiniai pietūs ne anksčiau nei 4 valandos prieš treniruotę;
- užkandis ar gėrimas, turintis aukšto GI angliavandenių – 2-3 valandos iki treniruotės;
- gėrimai (sportiniai, sultys) – 1 valandą prieš treniruotę.
Žinoma, geriausią atsakymą, ką ir kiek iki treniruotės valgyti – pasufleruos jūsų organizmas.