Kardio treniruotės

0
Daugelis žmonių  ar pradedantieji sportininkai net  nesupranta ar tiesiog nenori suprasti kardio treniruočių naudos, bei kuo tarpusavyje skiriasi žemo ir didelio intensyvumo kardio treniruotės. Kad būtų aiškiau, pirmiausia pasistengsime išsiaiškinti keletą svarbiausių dalykų apie kardio treniruotes.
Kardio treniruočių nauda

  • Padidėjęs žmogaus ištvermingumas ( daugiau, toliau, greičiau…)
  • Padidėjęs širdies ritmas ir kraujospūdis ( ko pasekoje daugiau kraujo išvarinėjama po organizmą, o tuo pačiu ir daugiau medžiagų pernešame organizme).
  • Greitesnė medžiagų apykaita, o tuo pačiu greičiau deginami ir nereikalingi riebalai.
  • Sumažėjęs stresas, nes pasinėrus į aktyvias treniruotes, tiesiog pamirštame kitus mus supančius dalykus.

Vieni pasakys, kad kardio treniruotės nuobodžios ( bėgimas, važiavimas dviračiu), tačiau juk kardio treniruotės neturi būti nuobodžios ir monotoniškos. Tai neturėtų būti stereotipiškos treniruotės – dviračio mynimas salėje ar bėgimas. Kardio gali būti tokios veiklos kaip  krepšinis, plaukimas, futbolas, boksas ir daugelis kitų aktyvių sporto šakų.

Skirtumai tarp žemo ir aukšto intensyvumo kardio treniruočių:

Žemo intensyvumo kardio daug kuo skiriasi nuo aukšto intensyvumo. Dirbant riebalai yra paverčiami energija. Riebalai sportuojant  paverčiami į tris neatskiriamas riebiąsias rūgštis (FFA) ir vieną glicerolio molekulę. To pilnai užtenka žinoti, kad suprasti kas vyksta deginant riebalus per kario treniruotes.

Mūsų tikslas riebalų skilimą paversti FFA ir gliceroliu bei juos panaudoti energijai. Paprastai mąstant, riebalus verčiam į panaudojamą energiją. Oksidacija yra būtent ta vieta, kurioje riebiosios rūgštys sudeginamos. Nepanaudota energija be vargo grįžta į triglocerino rūgštį.

Didesnis intensyvumas = žemesnis FFA’s

Tyrimai parodėm jog kuo intensyvesnė jūsų treniruotė, tuo mažesnis kiekis FFA‘s (mobilizuoti riebalai)  atsiranda  kraujyje. Tikriausiai daugelis jūsų mąsto, jog kuo intensyvesnės treniruotės, tuo mažiau mobilizuojama reibalų, o žemesnio intensyvumo treniruotės sudegina daugiau riebalų. Tai nėra visiškai tiesa. Nors ir riebalų mobilizavimas sumažėja padidėjus intensyvumui, bendra riebalų oksidacija yra didesnė, nes sudeginta daugiau kalorijų, bet sudeginama mažiau riebalų.

Per žemo intensyvumo kardio treniruotes, FFA‘s oksidacijos lygis yra žymiai aukštesnis už aukšto intensyvumo treniruotes. Žinoma, dabar kyla klausimų, kad reikia aukšto intensyvumo treniruočių, jeigu daugiau deginama yra žemo intensyvumo treniruotėmis. Atsakymas paprastas – FFA‘s panaudojimas yra žemesnis, bet bendras sudeginamų riebalų kiekis yra žymiai didesnis.

Aukšto intensyvumo kardio treniruotės skirtos žmonėms, kurie nesiruošia lipti ant scenos ir nesuka galvos dėl kiekvieno raumens detalių. Tai treniruotės žmonėms, kurie neturi laiko valandų valandas „pasivaikštinėti“ bėgimo takeliu.

Žemo intensyvumo kardio treniruotės – idealu žmonėms besiruošiantiems varžyboms. Tai leidžia jiems deginti riebalus, nesukant galvos apie papildomą raumenų „naikinimą“. Sudeginti 200 kalorijų žemo intensyvumo treniruotėje yra daug palankiau nei tą patį kiekį aukšto intensyvumo kardio treniruotėje, jeigu tu pasiryžęs įgauti varžybinę formą ir deginti kalorijas.

Ankstesnis straipsnisUniversal treniruočių programa stipriai pažengusiems
Kitas straipsnis3-jų dienų programa sportuojantiems namuose