Įgauti puikią formą ir užsiauginti kalną raumenų yra tas pats, kaip gauti bilietą į slaptą klubą. Pagarba, kurią įgaunate iš kitų sportininkų, nauji draugai sporto salėje, puslapiai ir produktai, kurie tik jums patinka… Tai neabejotinai dalis linksmybių. Tačiau visai tai turi ir blogąją pusę – bet kuriam pradedančiajam, kultūrizmas tampa tikras iššūkis. Šis sportas uždaras, atgrasus ir rimtas – tad nuo ko turėtų pradėti naujokai? Ypač, kai jiems sunku suprasti bent pusę straipsnio tam tikra tema.
Kad naujokams būtų lengviau įsivažiuoti, šis straipsnis supažindins su keistąją kultūrizmo terminija, kuri padės lengviau suprasti, kas rašoma įvairių puslapių straipsniuose bei suprantamiau paaiškins, ką reikia tiksliai daryti. Taigi, šiuos terminus galėsite naudoti visur ir visada bet kokiame kultūrizmo ar šiaip sporto puslapyje. Jie pasitarnaus taip pat, kaip prancūzų kalbos žodynas, viešint Paryžiuje.
Amino rūgštys (Amino Acids ): tai anglies junginiai, sudarantys baltymą. Jos yra būtinos auginant raumenis, taip pat ir kitiems organizme vykstantiems procesams.
Amino rūgščių profilis (Amino Acid Profile): tam tikra maisto grupė priklausanti amino rūgščių profiliui nurodo, kokia tikslią amino rūgščių kombinaciją ta grupė turi ir kuo ši kombinacija yra naudinga.
Anabolinis (Anabolic): anabolinė būsena yra tokia, kurios metu ne tik auga raumenys, deginami riebalai, bet ir atstatomi kiti audiniai. Jos veikimas prasideda po treniruotės. Ją iššaukia anaboliniai hormonai.
Anaerobinis (Anaerobic): anaerobiniai pratimai yra tokie, kuriuos atliekant organizmas nebesugeba pakankamai greitai aprūpinti deguonimi tam tikrų kūno dalių.
ATP (Adenosine Triphosphate): molekulė kurioje yra saugoma energija, kurios mums reikia norint atlikti bet kokį darbą. Būtent ATF ir tiekia energiją raumenims, kai šie susitraukinėja dėl gaunamo krūvio, atliekant pratimus.
BCAA: yra šakotoji amino rūgštis (angl. Branch Chained Amino Acid) – tokios formos amino rūgštys turi didžiausią poveikį (naudą) organizmui.
Dvišalis (Bilateral): tai toks pratimas, kurį atliekant naudojamos abi rankos vienu metu.
Biologinis prieinamumas (Bioavailability): jis apibrėžia, kaip atitinkamas baltymas ar maisto produktas yra naudingas jūsų organizmui. Jei jų biologinis prieinamumas yra didelis, jūsų organizmas gali lengvai išgauti jose esančias naudingas maisto medžiagas ir amino rūgštis. Jei jis mažas, maistas arba baltymai tiesiog pereis per jūsų organizmą nesuteikdami jokios naudos.
Degimas (Burn): jausmas patiriamas sportuojant, atrodo lyg raumenys degtų. Tai geras ženklas, reiškiantis, jog einate tinkama linkme.
Katabolinis (Catabolic): katabolinė būsena yra atvirkštinė anabolinei. Jos metu yra raumuo ir senka energija. Tai paranku norintiems numesti svorio.
Sukčiavimas (Cheats): tai pateisinama tik kultūrizme. Trumpai tariant, norėdami išspausti dar kelis pakartojimus „pumpuojant“, susiūbuojate ar kaip nors kitaip pasilenkiate, tai ypač padeda baigiant „priėjimą“.
Kazeinas (Casein): alternatyva baltymų kokteiliams. Lyginant su išrūgų baltymais, kazeinas lėtai įsisavinamas, todėl puikiai tinka vartoti prieš miegą.
Mišrūs pratimai (Compound): tokie pratimai įtraukia daug raumenų grupių vienu kartu, taip imituojant įprastą gyvenimo ritmą. Šie pratimai skatina augimo hormono gamybą.
Vienodumas (Converging): tokie patys judesiai atliekami viena, o vėliau kitai kūno pusėms (kojoms, rankoms, dilbiams ir t.t.).
ŠK (CV – cardiovascular): širdies ir kraujagyslių pratimai – kitaip tariant, aerobiniai pratimai, kurių metu širdis stipriau pumpuoja kraują, o organizmas degina riebalus.
Ciklavimas (Cycling): vartojimas arba tam tikrų medžiagų vartojimo nutraukimas, norint išlaikyti reikiamus šių medžiagų kiekius organizme.
Pasviras suolelis žemyn galva (Decline): tai įrengimas, ant kurio atsigulate, kojomis įsitvirtinate, kad nenuslystumėte ir darote atitinkamus pratimus (atsilenkimai, spaudimas ir t.t.)
Svorio mažinimas kiekvieno seto metu (Drop Sets): viskas kaip ir aišku, toks treniravimosi būdas leidžia iškelti svorį daugiau kartų, nors ir mažesnį.
Dinaminė įtampa (Dynamic Tension): ją išrado Charles Atlas. Dinamine įtampa vadinami rankų judesiai atliekami su svoriu kartu įtempiant rankų raumenis. Toks treniravimosi būdas padeda auginti raumenis taip pačiai kaip ir treniruotės su svarmenimis.
Negalėjimas (Failure): momentas, kai nebepadarote daugiau pakartojimų.
Laisvieji svarmenys (Free Weights): visi svarmenys, kurie nėra pritvirtinti ant pasipriešinimo treniruoklių („blynai“, hanteliai). Tokio tipo svarmenys taip pat išmoko sportuojančius stabilizuoti savo kūną.
Priverstiniai pakartojimai (Forced Reps): jie daromi iki negalėjimo.
Milžiniški pakartojimai (Giant Sets): tai virtinė priėjimų ir pakartojimų, tarp kurių beveik nėra poilsio pertraukų.
Hipertrofija (Hypertrophy): techninis terminas įvardinti raumenų augimą.
Suolelis su nuolydžiu (galva aukštyn) (Incline): pasvirumas gali būti įvairių laipsnių, tačiau svarbiausias faktorius, kad jūs gulite ne ant lygaus paviršiaus, o galvos pozicija aukštesnė nei krūtinės.
Izoliacija (Isolation): ne, tai ne lipni juosta ar kokia nors plokštė. Izoliaciniai pratimai izoliuoja tam tikrą pasirinktą raumenų grupę. Šie pratimai nepadeda užauginti raumenų, tačiau puikiai išmoko susikoncentruoti ties tam tikru raumeniu.
Izometrinis (Isometric): izometriniais pratimais įvardijami tokie pratimai, kurių metu jūs nejudate („plank‘as“).
Užkrovimas (Loading): pvz., tam tikru papildu „užkraunate“ savo organizmą, kad jo būtų pakankamai, jog organizmas sportuojant jį galėtų pradėti naudoti. Vėliau viskas susinormalizuos.
Mikroįtrūkimai (Microtears): tai mikroįtrūkimai raumenų audinio skaidulose, kurie atsiranda sportuojant.
Negatyvus (Negatives): tai svorio mažinimo dalis. Pvz., neiškeliate viena ranka hantelio – tai padarote į pagalbą pasitelkę kitą ranką arba paprašote, kad padėtų draugas.
Pliometrinis (Plyometric): tokie pratimai reikalauja sprogstamosios jėgos (atsispaudimai suplojant). Jie paveikia greitai susitraukiančias raumenų skaidulas.
Pumpavimas (Pump): jausmas, kai sportuojant jūsų raumenys išsipučia. Dažniausiai nuo didelio kiekio ir greitų pakartojimų.
Judesių amplitudė (Range of Movement): tai visi judesiai, kuriuos atliekate pagal tam tikrą pratimą. Kuo amplitudė didesnė, tuo daugiau raumenų įsijungia.
Pasipriešinimas (Resistance): bet kas, ką jūs stumiate nuo savęs, tai gali būti svoriai arba jūs pats (atsispaudimai).
Pasipriešinimo treniruokliai (Resistance Machines): šie treniruokliai koncentruojasi ir padeda treniruoti tik vieną tam tikrą raumenų grupę. Jie naudingi pradedantiesiems.
Splitas (Splits): treniruočių tipas, kai atitinkamos raumenų grupės išskaidomos į skirtingas dienas.
„Spotinimas“ arba prižiūrėjimas (Spotting): tai pagalbos forma, kai vienas žmogus padeda kitam iškelti svorį su juo nesusidorojusiam, arba tiesiog prižiūri, kad nenutiktų kas nors bloga.
Stakas (Stack): visi jūsų naudojami papildai.
Statinė kontrakcija (Static Contraction): pvz., kamuolio spaudimas tarp šlaunų arba bandymas atsistumti nuo sienos.
Super setai (Super Sets): atlikdamas šiuos setus, sportininkas daro du skirtingus pratimus, vietoj to, kad ilsėtųsi, padaręs vieną.
Vienapusis (Unilateral): pratimai atliekami viena ranka, o vėliau perimamas svoris į kitą ranką.
Vazokonstrikcija (Vasoconstriction): taip apibūdinama būsena, kai kraujagyslės susitraukia. Šito jūs nenorite, nes tai padidina kraujo spaudimą ir užkerta kelią maisto medžiagoms išsisklaidyti po visą organizmą.
Vasodilatacija (Vasodilation): reiškia kraujagyslių išsiplėtimą, o tai yra gerai. Azoto oksidas skatina šį procesą.
VO2 Max (VO2 Max): tai rodo, kiek deguonies galite pasisavinti iš oro.
Išrūgų baltymai (Whey): visų populiariausia baltymų forma. Tai šalutinis produktas išgaunamas gaminant sūrį.