Priaugsite masės ar sudeginsite riebalus tiesiogiai priklauso nuo to, kiek ir kokių medžiagų Jūs gausite su maistu. Deja, daugelis žmonių tai ignoruoja.
Dabar Jums nebereikės ieškoti jokių formulių ir sukti galvos kiek kalorijų, kiek baltymų, riebalų ir angliavandenių reikia Jūsų organizmui. Tyrimas trunka vos keletą minučių ir Jūs galėsite sužinoti tiksliai kiek ir kokių maistinių medžiagų reikia būtent Jums. Apskaičiuojama:
BMA. Pagal lytį, amžių, ūgį, liesos kūno masės svorį apskaičiuojama bazinė Jūsų medžiagų apykaita. Tai minimalus kalorijų kiekis, reikalingas palaikyti kūno gyvybinėms funkcijoms (pvz., širdies, skrandžio, smegenų veiklai, kvėpavimui ir t.t.). BMA yra proporcingas raumenų masei, nes riebalai tiekia kalorijas, gaminančias energiją, o raumenys vartoja kalorijas.
Kalorijų poreikis. Pagal Jūsų fizinį aktyvumą, t.y. kiek valandų per parą miegate, ilsitės, dirbate sėdimą ar aktyvų darbą, intensyviai sportuojate ar ne, apskaičiuojamas kalorijų poreikis reikalingas :
- Riebalams deginti. Norėdami sumažinti riebalinį audinį, su maistu gaunamų kalorijų kiekis turi būti mažesnis nei išeikvojama dienos metu. Tai yra kalorijų balansas turi būti neigiamas. Per mažas kalorijų kiekio sumažinimas neatneša norimo rezultato, o per didelis kalorijų kiekio sumažinimas sulėtina medžiagų apykaitą ir riebalus deginti tampa labai sunku.
- Raumenims auginti. Norėdami padidinti raumeninę masę, su maistu turime gauti daugiau energijos nei išeikvojame. Tai yra kalorijų balansas turi būti teigiamas. Per didelis kalorijų kiekio suvartojimas skatina ne vien tik raumenų augimą, bet ir nepageidaujamų riebalų kaupimasi.
- Svoriui palaikyti. Norėdami palaiktyti savo kūno svorį, reikia, kad kalorijų balansas būtų neutralus. Tai yra su maistu gaunamų kalorijų kiekis turi būti toks, kokį išeikvojame.
Baltymų, angliavandenių, riebalų poreikis. Atsižvelgiant į kūno tipą (endomorfas, mezomorfas, ektomorfas), procentinę kūno riebalų išraišką, liesą kūno masę, fizinio aktyvumo rūšį (jėgos, greičio, ištvermės sporto šakos), siekiamą tikslą (riebalų deginimas, raumeninės masės auginimas, sportinių rezultatų gerinimas, svorio palaikymas), individualius faktorius ir kt., rekomenduojamas optimalus maistinių medžiagų kiekis.
Skysčių poreikis. Medžiagų apykaita vyksta optimaliai tuomet, kai organizme yra pakankamai skysčių. Vandens vaidmuo labai svarbus: įsisavinant maistines medžiagas, reguliuojant organizmo šilumos procesus (prakaito gamyba), per inkstus išskiriant nereikalingas organizmui medžiagas. Nuo vandens kiekio organizme labiausiai priklauso smegenų, širdies, plaučių ir raumenų veikla.
Vitaminų poreikis. Vitaminai yra biologiškai aktyvūs organiniai junginiai, būtini normaliai organizmo medžiagų apykaitai ir gyvybinei veiklai palaikyti. Organizmui jų reikia labai nedaug – nuo kelių mikrogramų iki keliolikos miligramų per parą. Mūsų organizmas vitaminų beveik negamina ir nekaupia, todėl jų reikia nuolat gauti su maistu.