Bėgimas Lietuvoje – viena populiariausių sporto šakų, kuria mielai užsiima ir dideli, ir maži. Visgi, kaip ir bet kuri kita aktyvi fizinė veikla, bėgiojimas gali turėti ne tik naudos, bet ir žalos sveikatai. Tad profesionalūs sportininkai ir medikai vis dažniau kalba, kad reikia žinoti taisyklingas bėgimo technikas bei avėti tinkamą bėgimo avalynę. Taigi, šį kartą dalinamės patarimais, kaip išsirinkti bėgimo batelius.
Sportiniai bateliai – ne bėgimo bateliai
Niekam tikriausiai nekyla klausimas, kodėl futbolininkams reikalingi specialūs batai, tačiau, kai avalynė renkamasi bėgimui dažnai nepagalvojama, kad Nike kedai, kuriuos avime sporto salėje, gali visiškai netikti bėgimui. Ir garsus kompanijos vardas čia visai „nepasišiukšlino“. Nike ir daugelis kitų garsių sporto aprangos ir avalynės gamintojų kuria avalynę konkrečiai sporto šakai. Tad rinkdamiesi bėgimo batelius, atkreipkite dėmesį į jų padą. Atminkite, kad bėgant, jūsų sąnariai patiria tris kartus didesnį svorį nei sveriate patys, todėl bėgimo batelių pagrindinis tikslas – „sugerti“ tas apkrovas ir apsaugoti jūsų sąnarius nuo galimų traumų. Kokį padą rinktis? Viskas priklauso nuo to, kur ketinate bėgioti.
Pavyzdžiui, varžyboms skirti Nike kedai yra siauresni ir turi plonesnį padą, kuris neapsunkina sportininko ir leidžia jam sutaupyti daugiau jėgų. Visgi, tokių sportinių batelių nepatartina ilgai avėti ir tuo labiau rinktis kasdieniniam bėgiojimui. Kiekvienai dienai geriau storesnio ir platesnio pado kedai, nes jie padeda išlaikyti pusiausvyrą ir suteikia geresnę amortizaciją, todėl sąnariai mažiau žalojami. Tuo atveju, jei ketinate bėgioti ištisus metus arba mielai renkatės bekeles, pravers Nike batai su gilesniu protektoriumi, kuris apsaugo nuo slydimų, griuvimų ir kitų traumų.
Batelių dydis
Bėgant žmogaus koja šiek tiek patinsta ir išsiplečia, todėl bėgimo bateliai turėtų būti bent puse ar net vienu dydžiu didesni. Priešingu atveju bėgimas, kai bateliai pradės spausti ir trinti kojas, taps tikra kančia. Be to, gali atsirasti skausmingų nuospaudų, kurias išnaikinti nėra taip paprasta. Nereiktų baimintis, kad vienu dydžiu didesni bateliai nusmuks ar bus nepatogūs, nes taip tikrai nenutiks. Žinoma, visada galima stipriau užsiveržti batraiščius ir mėgautis bėgimo teikiamu malonumu.
Pronacija ir supinacija
Pronacija – tai tokia būklė, kai einant ar bėgant žmogaus keliai linksta šiek tiek į vidų, o supinacija – į išorę. Tai reiktų žinoti, renkantis bėgimo batelius, nes bėgant ilgas distancijas su netinkamais bėgimo bateliais, keliai greičiau pavargsta, kyla traumų rizika, todėl garsiausios sporto aprangos kompanijos yra sukūrusios specialią avalynę, kuri tinka ir pronacijai, ir supinacijai.
Perkant bėgimui skirtus batelius, svarbiausia nebijoti paprašyti konsultanto pagalbos. Specializuotose sporto prekių parduotuvėse, dirba konsultantai, kurie gali atlikti įvairius testus ir padėti jums išsirinkti batelius, su kuriais galėsite įveikti ne vieną kilometrą.