Seniai stengiesi numesti keletą viršsvorio kilogramų, tačiau jie, nepaisant tavo dietos ir mankštos, kaip įbesti stovi ties ta pačia svarstyklių rodykle? Pasitikrink, ar viską padarei, kad riebalai degtų sparčiau! Štai keletas triukų, paspartinančių medžiagų apykaitą.
1. Valgyk dažniau. Be abejo, rekomenduojamos dienos kalorijų normos viršyti nereikėtų, tačiau tikrai verta visą maistą padalinti kuo mažesnėmis porcijomis ir užkandžiauti kas 2-3 val. Taigi jei iki šiol valgydavai po 3 kartus per dieną, padalink šias porcijas į 6 mažesnes. Maistas išties gali pagreitinti kalorijų deginimą, jei jis vartojamas apgalvotai ir sistemingai.
Suvalgant didelę porciją, tarkim, dubenį makaronų, staiga padidėja cukraus kiekis kraujyje, o kartu ir insulino lygis. Tai lemia, kad ima kauptis riebalai. Sumažinus suvartojamo maisto porciją cukraus kiekio padidėjimas būna ne toks stiprus, taip organizmui padedama deginti riebalų atsargas.
2. Mankšta su kliūtimis. Moksliškai įrodyta, kad viena ilga treniruotė degina riebalus lėčiau, nei dvi trumpesnės. Be to, daugeliui žmonių tenka išties pasistengti, kad įterptų į savo dienotvarkę ilgai trunkančią treniruotę, tai sukelia stresą ir papildomų rūpesčių, taigi labai tikėtina, kad pasiryžimas sportuoti netruks ilgai. Tuo tarpu pasiryžus pajudėti trumpiau, bet keliskart per dieną, galima pasiekti išties neblogų rezultatų be papildomų rūpesčių ir streso.
Pasivaikščiojimas sparčiu žingsniu pakeliui į darbą ir 15-20 min. pabėgiojimas ristele išvedus pasivaikščioti šunį gali suveikti ne prasčiau, nei 1 val. aerobikos treniruotė sporto klube. Be to, tokio tipo judėjimas skatina ne prisiversti lankyti sporto klubą, o tiesiog padaryti savo gyvenimą efektyvesniu – o tai jau duoda ilgalaikių teigiamų rezultatų. Išmėginkite tokią mankštą su pertraukomis 5 kartus per savaitę, ir po 4 savaičių, pasak specialistų, jau pastebėsite malonius pokyčius.
3. Valgyk pusryčius. Nors nuo seno propaguojama taisyklė, kad net ir laikantis dietos yra būtini pakankamai sotūs ir kuo maistingesni pusryčiai, vis dėlto daugybė žmonių atkakliai tebemėgina sulieknėti visų pirma atsisakydami pusryčių. Kodėl taip elgtis neišmintinga? Ogi dėl to, kad pagrindinis žmogaus organizmo tikslas yra išgyventi.
Pajutęs bet kokį stresą kūnas daro viską, kad prisitaikytų ir išgyventų. Taigi po ilgos nakties pertraukos be maisto ir dar be pusryčių organizmas supranta: badas! Štai kodėl visa, ką suvalgysite vėliau, virs riebalais gerokai greičiau, nei tai nutiktų jums papusryčiavus: kūnas tiesiog riebalų pavidalu kaups energiją kitam “bado” epizodui.
4. Daugiau kalorijų! Lieknėjama tada, kai suvartojama mažiau kalorijų, nei jų sudeginama per dieną. Paprasta kaip dukart du, ir jokios mistikos. Tačiau ne visai. Paprastas triukas gali tiesiog magiškai paspartinti riebalų tirpimą. Prie savo dietos rekomenduojamos dienos kalorijų normos kas 4-5 dienas pridėk papildomus 400 kcal. Tai gali būti gardus gabalėlis pyrago ar 2/3 plytelės pieniško šokolado. Paradoksalu, tačiau sistemingai naudojamas šis triukas išties paspartina svorio kritimą.
5. Vandens reikia visada. Organizmo audiniams tiesiog būtinas vanduo, taigi savo dienos skysčių normą turėtum gauti ne iš saldžių gėrimų, o būtent iš vandens ir nesaldintos žolelių arbatos. Vanduo neleis suglebti odai ir kitiems organizmo audiniams, be to, jis irgi efektyviai paspartina medžiagų apykaitos procesus, neleidžia supainioti alkio su troškuliu.
6. Maitinkis ryte. Kada geriausias laikas sportuoti? Tiesą sakant, tam laikas tinka visada. Tačiau jei nori sudeginti daugiau riebalų – specialistai pataria sportuoti ryte. Sportas iš ryto sureguliuoja medžiagų apykaitą ir apetitą. Įrodyta, kad iš ryto pasportavęs žmogus visą dieną lengviau kontroliuoja savo apetitą, vėliau pajunta alkį.
7. Kardiotreniruotės gudrybės. Kardio intervalų treniruotė – tai trumpos didelio intensyvumo pratimų serijos, kaitaliojamos su tokiomis pat, tik lėtesnėmis. Moksliškai įrodyta, kad žmonės, kurie dukart per savaitę atlieka intensyvias pratimų serijas, o kitomis dienomis – mažesnio intensyvumo pratimus, beveik dukart sparčiau meta svorį, nei pasirinkusieji ilgesnes, bet vidutinio intensyvumo treniruotes. Tokias kardio intervalų serijas galima nesunkiai atlikti kad ir važiuojant dviračiu-treniruokliu: tereikia kas 5 min. padaryti 45 s. itin spartaus mynimo epizodus.
8. Ne televizorius, o knyga! Memfio valstijos universiteto (JAV) mokslininkai stebėjo 32 merginas, kurios pusvalandį žiūrėjo televizorių. Nustatyta, kad žiūrint televizorių medžiagų apykaita tampa 16 kartų lėtesnė, nei kūnui ilsintis. Kitaip tariant, žiūrint televizorių kalorijos dega lėčiau, nei, tarkim, skaitant knygą. Taigi kol nevėlu – pakeisk šio vakaro planus!
9. Žaliosios arbatos kerai. Žalioji arbata – tai iš Tolimųjų Rytų mus pasiekiantis lobis, be daugybės teigiamai sveikatą veikiančių savybių padedanti dar ir mesti svorį. Kol kas nėra visiškai išsiaiškinta, kaip būtent žalioji arbata padeda metant svorį, bet ji išties padidina kalorijų, kurias organizmas sudegina per dieną, kiekį.
10. Nepamiršk hidroterapijos. Nors šis punktas tarsi dubliuoja 5-tą rekomendaciją gerti daug vandens, vis dėlto jį išskirsime kaip sistemingą hidroterapiją metant svorį. Visų pirma vos atsikėlus ryte išgerk stiklinę labai šalto vandens – būtinai dar nevalgius, ant tuščio skrandžio. Tada iki pusryčių dar palūkėk 30 min. Šaltas vanduo paskatins kūną šiek tiek apšilti bei stimuliuos medžiagų apykaitą. Tą patį padaryk ir likus pusvalandžiui iki pietų bei vakarienės. Svarbiausia – per tą pusvalandį nė kąsnelio maisto! Specialistai tikina, jog vien šis triukas padeda per mėnesį atsikratyti 1-2 kg suvartojant tą patį kalorijų.