Bėgiojimas – neabejotinai populiariausia sporto šaka tarp bandančių sulieknėti. Viskas, ko reikia – tai judesių nevaržanti apranga ir patogūs bateliai, o tada jau galima leistis parko ir miško takeliais, arba smėlėtu paplūdimiu į tolį.
Tačiau greitojo maisto restoranu užsibaigiantis pabėgiojimas deja (kaip bebūtų gaila) lieknų kūno formų neparūpins. Todėl ypač svarbu suprasti, link ko tiesti ranką grįžus namo ir atsidarius šaldytuvą – juk laikas, praleistas gryname ore užsiimant fizine veikla, priverčia kaip reikiant gurgti skrandį.
Tinkamas kalorijų, angliavandenių, baltymų ir riebalų balansas padės ne tik nuraminti šį gurgimą, bet ir pradės organizmo atstatymo procesus, auginančius liesą raumens audinį ir spartinančius nereikalingų riebalų tirpimą.
Kalorijos
Itin svarbu pasirinkti tinkamą jų kiekį. Paprastai po kiekvieno pasibėgiojimo naudinga suvartoti dvigubai mažiau kalorijų, nei buvo išdeginta bėgimo metu. Kadangi ramiu tempu įveikę apie 2 kilometrus atsikratome kiek daugiau nei 100 kalorijų, susiskaičiavę visų sudegintų kalorijų kiekį ir padalinę jį iš dviejų gausime skaičių, nurodantį, keliomis kalorijomis turėtų pasižymėti pirmasis „potreniruotinis“ patiekalas.
Nesijaudinkite, jog susigrąžinsite prarastus riebalus, svorio metimas veikia visai ne tokiu principu – pavalgydami po bėgiojimo tiesiog suteiksite kūnui energijos atstatyti nuvargintus raumenis ir tuo pačiu įjungsite aukštesnę medžiagų apykaitos pavarą, padėsiančią sudeginti dar ne vieną nereikalingą gramą ir seniai pasibaigus treniruotei.
Angliavandeniai
Energijos gavimui Jums bėgant buvo naudojami būtent jie, todėl svarbu, jog apie 60 proc. gaunamų kalorijų sudarytų angliavandeniai. Daug skaidulų turintis maistas leis greičiau pasisotinti ir padės nepersivalgyti – juk nenorėtumėte, jog sunkus darbas bėgiojant nueitų veltui.
Puikiu pasirinkimu po treniruotės gali tapti pilno grūdo produktai, rudieji ryžiai arba avižų košė. Po fizinio aktyvumo šie sudėtingi angliavandeniai yra apdorojami ir įsisavinami greičiau ir lengviau nei įprastai.
Baltymai
Baltymai reikalingi ne tik po jėgos pratimų, bet ir po kardiotreniruočių. Jie užtikrins, jog organizmas energijos gavimui nepradės skaidyti raumens audinio, taip priversdamas jį mažėti.
Sunykęs raumuo reiškia ne tik ryškėjančius figūros trūkumus, bet ir lėtesnę medžiagų apykaitą, neleidžiančią tirpdyti nekenčiamų riebalų sankaupų. Valgykite vištieną, kalakutieną, žuvį arba tiesiog išgerkite išrūgų baltymų kokteilį – baltymai turėtų sudaryti 25 proc. visų kalorijų, gautų iš „potreniruotinio“ patiekalo.
Riebalai
Mes kalbame ne apie cepelinus su spirgučiais. Daugelis įsivaizduoja, jog lieknėjant reikia vengti visų rūšių riebalų, tačiau tai netiesa. 15 proc. iš visų gaunamų kalorijų turėtų sudaryti vadinamieji „gerieji“ riebalai, kurių gausu riebioje žuvyje ar alyvuogių aliejuje. Taip pat nepakenks ir riebalai, gauti iš plaktos kiaušinienės ar lieso sūrio.
Skysčiai
Apie vandens svarbą kalbėjome ne kartą, tačiau nederėtų vengti ir kitų gėrimų – glotnučių, vaisių ir baltymų kokteilių ar lieso šokoladinio pieno, kurie visi taip pat labai prisideda prie kūno linijų dailėjimo.
o skiriasi valgymas jei begioju ryte/vakare?