Kūno masės indeksas (KMI) – dydis, padedantis nustatyti, kiek žmogaus kūno masė atitinka jo ūgį ir, tuo pačiu, santykinai nustatyti, ar ta masė yra nepakankama, normali ar per didelė (ar žmogus turi viršsvorio). Šis indeksas taip pat svarbus norint nustatyti, ar reikalingas gydymas, tame tarpe ir vaistų nuo nutukimo vartojimas. KMI skaičiuojamas pagal formulę:
I=M/H2
Čia: m – kūno masė kilogramais; h – ūgis metrais. Matuojamas kg/m2. Šį dydį 1869 metais nustatė belgų sociologas ir statistikas Adolfas Ketelis. Pagal Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rekomendacijas, KMI interpretuojamas taip:
Kūno masės indeksą reikia naudoti atsargiai, tik apytiksliam įvertinimui. Pavyzdžiui, juo negalima įvertinti profesionalių sportininkų kūno sudėjimo, kadangi tokiu atveju rezultatas gali būti neteisingas dėl to, kad didelė jų kūno masė sąlygota išvystytų raumenimų, o ne riebalų pertekliaus. Be to, pasak Izraelyje atlikto tyrimo, idealus KMI vyrams yra 25–27. Tyrimo rezultatai parodė, kad būtent jų gyvenimo trukmė buvo ilgiausia.