Jogos pratimai – pozos (I dalis)

1

Didvyrio poza Virasana
didvyrio_poza_jogaAtsiklaupkite ant grindų (ant sulenktos antklodės, kad jūsų keliams, blauzdoms bei pėdoms būtų minkšta),  šlaunis laikykite virš grindų, o kelius suglauskite. Patraukite pėdas viena nuo kitos, į atskiras puses, šiek tiek plačiau nei jūsų klubai, o pėdų paviršius priglauskite prie grindų. Šiek tiek pasukite didžiuosius kojų pirštus vieną link kito ir spauskite pėdų paviršius prie grindų.

Iškvėpkite ir pusiau atsisėskite,  šiek tiek palinkę liemeniu į priekį. Įsprauskite nykščius už kelių ir tempkite blauzdos raumenis kulnų link.  Tada atsisėskite ant žemės, tarp jūsų kojų, o ne ant jų.

 Jeigu jūsų sėdynė nepatogiai padėta ant žemės, galite pakelti ją atsisėsdami ant kokio nedidelio daikto ar plonos knygos, padėję ją tarp kojų. Užtikrinkite, jog abu sėdimieji kaulai yra lygiai padėti. Padarykite nykščio pločio tarpą tarp kulnų ir klubų. Pasukite šlaunis į vidų ir delnais spauskite šlaunikaulių viršūnes prie grindų.  Po to uždėkite rankas ant kelių, laikydami jas vieną ant kitos delnais į viršų arba ant šlaunų delnais į apačią.

Sutvirtinkite savo mentikaulius, keldami juos aukščiau nuo užpakalinių šonkaulių ir pakelkite krūtinkaulį tarsi būtumėt narsus karys. Plačiai laikykite raktikaulius, o mentikaulius atleiskite, atpalaiduokite toliau nuo ausų. Ištieskite, išilginkite stuburgalį grindų link, kad sutvirtintumėte liemenį.

Iš pradžių tokioje pozoje išbūkite nuo 30 sekundžių iki 1 minutės. Pamažu ilginkite išbuvimo laiką iki 5 minučių. Kad grįžtumėte į pradinę padėtį uždėkite rankas ant grindų ir pakelkite užpakalį šiek tiek aukščiau kulnų. Sukryžiuokite kulkšnis (gurnelius) po užpakaliu, atsisėskite ant grindų, pėdas palikę priekyje. Tada tempkite, tieskite kojas į priekį. Gali būti malonu kelius pora kartu pakilnoti aukštyn žemyn.

[divider]

Katės poza – marjaryasana

kates_poza_jogaPradėkite atsiklaupę ant kelių ir pasirėmę rankas į žemę kaip  „tabletop“ pozicijoje. Užtikrinkite, kad jūsų keliai  yra tiksliai po klubais ir prie riešų, o alkūnės bei  pečiai toje pačioje linijoje bei statmeni grindims. Laikykite galvą neutralioje pozicijoje, žiūrėdami į grindis.

Su iškvėpimu,  išrieskite nugarą.  Pečius ir kelius laikykite tokioje pozicijoje kaip ir prieš tai. Atpalaiduokite galvą, palenkite grindų link, bet stenkitės smakru neliesti krūtinės.

Įkvėpdami grįžkite į neutralią  „tabletop“  poziciją, klūpėdami ant kelių ir pasirėmę rankomis į žemę.

Ši poza dažnai lyginama su Karvės poza dėl švelnaus ir lengvo iškvėpimo.

 

[divider]

Atlošto dubens padėtis – supta vajrasana

atlosto_dubens_poza_joga

Atsisėskite ant žemės. Dubuo turi būti tarp kulnų. Suimkite pėdas rankomis ir lėtai lenkitės pasiremdami alkūnėmis tol, kol galva ir nugara nusileis ant žemės. Pakiškite rankas po sprandu ir kvėpuodami pilnuoju jogų kvėpavimu visiškai atsipalaiduokite. Pabūkite tokioje padėtyje tiek, kiek norite. Sutelkite dėmesį į saulės rezginį. Paskui pasiremdami alkūnėmis atsisėskite, ištieskite kojas ir atsipalaiduokite.

Terapinis šios pozos poveikis

Tai puikus pratimas kulkšnims, keliams ir blauzdoms sustiprinti. Jį rekomenduojama atlikti tiems, kuriems trūksta gyvybinės energijos. Atliekant šią asaną kraujas, plūsdamas į liemenį, stimuliuoja ir gaivina saulės rezginį, kelia poodinių nervų tonusą. Šį pratimą taip pat rekomenduojama atlikti kenčiantiesiems nuo vidurių užkietėjimo arba tiems, kurių liaukos nepakankamai aktyvios.

[divider]

Lotoso poza

lotoso_poza_jogaPirmiausia uždėkite dešinę pėdą ant kairės šlaunies, o kairę pėdą ant dešinės šlaunies. Abu kulnus spauskite į apatinę, arčiausiai jų esančią pilvo dalį. Rankas padėkite laisvai ant kelių, delnais į viršų, smilius turi liesti nykštį ir sudaryti mažą apskritimą, vadinamąjį „žinių simbolį” (jnana mudra). Smilius simbolizuoja individualią sielą, o nykštys – universalią sielą, abiejų susijungimas – žinias. Rankas taip pat galima laikyti ant kelių paprastai.
Kita rankų padėtis – uždėti dešinę ranką ant kairės, delnais į viršų, ir laikyti papilvėje, žemiau bambos.
Galvą ir stuburą svarbu laikyti tiesiai, bet neįsitempus.

Terapinis pozos poveikis

Sėdint tokioje padėtyje ugdomas fizinis ir dvasinis stabilumas, nurimsta nervai, atlėgsta sustingę keliai bei sąnariai, žmogus apsaugomas nuo reumato. Į pilvo sritį, ten, kur išsišakoja pilvo aorta, priplūsta daug kraujo, atgaivinami stuburgalio sritis bei kryžkaulio nervai. Visame kūne jaučiama tobula pusiausvyra.
Kitos meditacijos padėtys (adepto padėtis – sidhasana, palankioji padėtis – svastika ir simetrinė padėtis – samasana) taip pat gydo nuo šių ligų.

 

Ankstesnis straipsnisPratimai sustadinti užpakaliuką
Kitas straipsnisPatarimai didesniems rankų raumenims

1 KOMENTARAS

Komentarai nepriimami.