Ko gero visi esate girdėję, kad ledinis vanduo numalšina raumenų skausmus po sunkios treniruotės. Profesionalūs sportininkai tokias priemones naudoja gana dažnai. Tačiau ar tai tikrai saugus būdas, tinkantis ir mums, paprastiems žmogeliams?
Mokslo šaknys
Mokslininkai teigia, kad ledinis dušas yra vieno efektyviausios kompensuojant žalą treniruočių metu. Pasinėrus į šaltą vandenį numušamas ir karštis raumenyse, nes žema temperatūra susiaurina kraujo ląsteles ir mažina metabolinį aktyvumą.
Dar neseniai mokslininkai ištyrė, kad maudynės lede sumažina raumenų ligas 20 proc. palyginus su tuo, jei nedaroma nieko. Šis metodas pripažintas efektyvesnis, nei apraišiojimas guminiais raiščiais ar elastinėmis kojinėmis.
Vis dėl to šis metodas sulaukė ir kritikos. Pagrindinė abejonė kyla dėl to, kad ledo vonios priverčia širdį mušti dažniau ir tai gali sukelti širdies smūgį. Todėl būtinai žinoti, kaip teisingai naudotis lediniais dušais.
Kaip teisingai naudotis?
Po intensyvių arba neįprastų fizinių pratimų, po to, kai forsuojama su asmeninėmis galimybėmis, pradedamas jausti skausmas raumenyse. Tokie pojūčiai trunka nuo 24 iki 48 valandų. Pagrindiniai simptomai: raumenų tempimas, skausmas, jėgų sumažėjimas, patinimas.
Tai įvyksta dėl mechaninių pažeidimų raumenų audiniuose – dėl to ir kyla skausmai. Dauguma klaidingai mano, kad sušildydami raumenis palengvins skausmus, todėl pasineria į karštas vonias. O štai profesionalūs sportininkai, atvirkščiai, renkasi ledo vonias. Tiesa, tokias vonias jiems ruošia specialistai, tačiau jų patarimais galime pasinaudoti ir mes pasidarydami namuose.
Ledo dušai taisyklės:
– Vandens temperatūra ledo vonioje turi būti 10-15ºC.
– Ledinėje vonioje galima būti 5 minutes. Daug kas priklauso nuo jūsų savijautos ir reakcijos: kai kurie išbūna tokioje vonioje ir iki 20 minučių.
– Pats paprasčiausias būdas pasiruošti ledo vonią: pripilti šalto vandens ir pridėti ten ledo iš šaldiklio.
– Geriausiai ledo vonią naudoti ne vėliau nei pusvalandis po treniruotės.
– Ledo vonia skirta ne visam kūnui, tad nereikėtų į ją pasinerti. Pati saugiausia – ledo vonia kojoms, taip pat galima panardinti kūną iki pusės, labai retais atvejais ir krūtinę. Dėmesio! Pilnas kūno panardinimas galimas tik pasikonsultavus su gydytoju.
Naudinga kritika
Jei nenorite pakenkti savo sveikatai, išklausykite ir ledo vonių kritikų. Visų pirma, yra labai daug ekspertų, kurie neranda ledo vonių efekto mokslinio patvirtinimo. Jie mano, kad tai yra placebo efektas.
Kiti gydytojai teigia, kad vien tik ledu pasikliauti neverta, ir reikia derinti visą kompleksą būdų, kurie sumažintų skausmą: vandens procedūros, masažas, tempimo pratimai.
Tikrai ne visiems gali padėti ledo vonia. Būtina įvertinti ir šoko poveikį organizmui, kai jis pasineria į šaltą vandenį. Ledo vonia gali neigiamai paveikti širdį, kraujotakos ir kvėpavimo sistemas.
Net ir sportininkai šias vonias naudoja nereguliariai, o tik esant išties dideliems krūviams. Ilgalaikis ledo vonios efektas nėra ištirtas, todėl nereikėtų tuo piktnaudžiauti. Būkite atidūs!