Ne paslaptis, kad dauguma sportininkų skundžiasi sąnarių skausmais, „traškėjimu“ ir panašiomis problemomis. Todėl jėgos sporto šakose didėja sąnariams skirtų papildų paklausa. Pabandysiu paaiškinti kuo kokia yra jų veiklioji medžiaga, reikalinga mūsų sąnariams.
Chondroitinsulfatas yra viena iš pagrindinių kremzlinio audinio sudedamųjų dalių. Jis sudarytas iš pasikartojančių vienodos struktūros molekulių vadinamų mukopolisacharidais. Tai pirminė sudedamoji kremzlinio audinio dalis, priskiriama gliukozaminoglikanams. Chondroitinsulfato sudėtyje yra daug sieros junginių ir yra artimas gliukozaminui. Vienintelis grynas maistinis chondroitinsulfato šaltinis yra gyvūnų kremzlinis audinys.
Chondroitinsulfatas ne tik užtikrina kremzlės struktūrą, išlaiko vandenį ir maitina kremzlę, bet ir palaiko kitų medžiagų transportą į kremzlinį audinį. Tai labai svarbi savybė, kadangi šiame audinyje nevyksta mityba kraujo pagalba. Dėl šių priežasčių sportuojančiųjų tarpe išaugo chondroitinsulfatų preparatų paklausa. Beje chondroitinsulfatas bei kiti pan. junginiai įeina į tuščiavidurių organų bei kraujagyslių sienelės sudėtį. Jų paskirtis yra apsauginė: apsaugo nuo kraujo, tulžies, šlapimo ir kitų organizmo skysčių migravimo per organų ir kraujagyslės sienlės barjerą.
Kadangi mūsų organizmas pats sintetina chondroitinsulfatą, dietos metu susidaro junginio stygius, todėl patariama vartoti sąnariams skirtus papildus.
Dozavimas – daugumos preparatų dozė neviršija 400 – 600 mg dozės. Chondroitinsulfatas produktuose taip pat gali būti kombinuojamas su vit.C. Jei sportininkas suvartos daugiau nei 10 g/d, gali pasireikšti pykinimas, kitų šalutinių preparatų poveikių nenustatyta.
Rinkoje esantys populiariausi papildai sąnariams:
- Glucosamine & Chondroitin & Msm
- Biotech USA – Flex Formula
- Animal Flex
- Joint-X (Scitec)